Buji Kablosu Nedir?

Buji kablosu nedir?

Buji kablosu, ateşleme bobininden veya distribütörden aldığı elektriği bujilere aktarır. Bujiler, yanma odasında hazır halde bulunan hava / yakıt karışımını ateşlemek için düzenli aralıklarla ateşleme üretirler. Bu sayede hazır bulunan yakıt yanar ve buna bağlı pistonların geri itişi ile motorda düzenli çalışma meydana gelir.

Çalıştıkları ortamda 200 derece sıcaklığa kadar ulaşabilirler. Bu yüzden ısıya dayanaklı kablolardan yapılmaları gerekmektedirler. Ayrıca 40.000 V’a kadar akımı akratabilirler. Buda kullanılan kablonun iç yapısının yeterli sarımda olması ve yeterli omaj değerinde olması gerektiğini gösterir.

Ömürleri ne kadardır?

Buji kabloları yüksek voltaj ve yüksek ısı altında çalışan motor parçalarıdır. Motor her çalıştığında yüksek ısılara maruz kalıp çalışma bittiğinde soğurlar. Yani, sürekli bir sıcak soğuk döngüsü halindedirler.Bu yüzden, hem kabloda, hem uç kısımlardaki lastiklerde hemde voltajı taşıyan telde zamanla yorulmalar ve yıpranmalar başlar.

Buji kablonuzu 35.000 – 40.000 KM süresinde değiştirmeniz önerilir. Ama herhangi bir ateşleme ve atlama sorunu oluşması durumda ve kullandığınız kablonun kalitesine bağlı çok daha erken değişim gerçekleşebilir.

Buji kablolarını hiç bir hata belirtisi olmasa dahi, olası çıkaracağı hatalara karşı 35.000 – 40.000 KM arasında değiştirmeniz tavsiye edilir.

Yorum Yap

Tüm blog yorumları yayımlanmadan önce kontrol edilir.
You have successfully subscribed!
This email has been registered
ico-collapse
0
SON GEZ.
ic-cross-line-top
UST
ic-expand
ic-cross-line-top