Sünger Filtreler Aracınız İçin Zararlı mıdır?

Performans filtre alırken kullanıcıların aklına gelen yaygın bir sorudur bu. Sünger filtreler zararlı mı? Motoruma zarar verir mi?

Sanılanın aksine, kuru tip sünger filtreler aracınız için zararlı değildir. Bu filtre aracınız daha fazla hava alırken, havayı da daha iyi süzerek motora daha temiz hava gitmesini sağlar. Bu süreç motordaki 'zengin yakıt karışımı' için önemlidir. Performans filtreye geçince, aracınızdaki performans artışı bu yüzdendir. Turbolu araçlardaki turboşarjda tam olarak bu işlemi yapar. Motora ekstra hava sağlayarak performansı arttırır.

Birde yağlı tip performans filtreler var ki, aracınız için sıkıntılı olabilecek ekstra yağlama işlemi içerir. Filtre araca takılmadan önce yağlanır. Bu yağı fazla sürmeniz durumunda, sensörlere ve elektronik diğer cihazlara yağ gitme ve arıza durumu oluşabilir. (Firmamızdaki filtreler kuru tiptir. Yağlama işlemi gerektirmez.)

Son dönemlerde, kağıt filtrelere de ekstra sünger eklenmektedir. Bunun sebebi kağıt filtrelerin, havayı süzme konusunda yetersiz kalışı ve kağıt filtrede bir bölge yıprandığı zaman, havayı artık sürekli olarak ve hiç süzmeden, o bölgeden motora alışıdır. 

Bu 2 resimde normal kağıt filtrelerinde artık süngerli tip olarak üretildiğini görebilirsiniz. 

 

Aşağıdaki resimde ise, süngersiz bir kağıt filtreyi görebilirsiniz. Bir bölgeden yıpranmış filtre, artık tüm havayı işaretli bölgelerden, hiç süzmeden motora çekecektir. Bu araçlarımız için istemediğimiz ve motora zarar veren bir durumdur. 

Tüm bunlardan anlıyoruz ki, havanın motora temiz ve kesintisiz gitmesi önemli. Kağıt filtreler bunu tek başlarına sağlamadıkları için, büyük filtre imalatçıları kağıdın altına ektra sünger eklemek zorunda kalırlar. Buradan yola çıkarak kağıt filtrelerin motor için tehlike içermediğini anlayabiliriz. 

İyi ve performanslı sürüşler.  

Yorum Yap

Tüm blog yorumları yayımlanmadan önce kontrol edilir.
You have successfully subscribed!
This email has been registered
ico-collapse
0
SON GEZ.
ic-cross-line-top
UST
ic-expand
ic-cross-line-top