Bu bölümde, buji kablosu ile ilgili merak edilen soruların kısa cevaplarını vereceğiz. Daha detaylı incelemeler ve daha kapsamlı cevaplar için Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Buji Kablosu Nedir? Nasıl Çalışır?

Buji kablosu, ateşleme bobininden veya distribütörden aldığı elektriği bujilere aktarır. Bujiler, yanma odasında hazır halde bulunan hava / yakıt karışımını ateşlemek için düzenli aralıklarla ateşleme üretirler. Bu sayede hazır bulunan yakıtyanar ve buna bağlı pistonların geri itişi ile motorda düzenli çalışma meydana gelir.

Buji kablolaları ne kadar zamanda değiştirilir?

Buji kablolarını hiç bir hata belirtisi olmasa dahi, olası çıkaracağı hatalara karşı 35.000 – 40.000 KM arasında değiştirmeniz tavsiye edilir.

Buji kablosunun ömrü ne kadardır?

Buji kabloları yüksek voltaj ve yüksek ısı altında çalışan motor parçalarıdır. Motor her çalıştığında yüksek ısılara maruz kalıp çalışma bittiğinde soğurlar. Yani sürekli bir sıcak soğuk döngüsü halindedirler.

Bu yüzden, hem kabloda, hem uç kısımlardaki lastiklerde hemde voltajı taşıyan telde zamanla yorulmalar ve yıpranmalar başlar.

Buji kablonuzu 35.000 – 40.000 KM süresinde değiştirmeniz önerilir. Ama herhangi bir ateşleme ve atlama sorunu oluşması durumda ve kullandığının kablonun kalitesine bağlı çok daha erken değişim gerçekleşebilir.

Her araçta buji kablosu var mıdır?

Dizel motorda buji kablosu yoktur. Ateşleme yöntemi ile çalışma LPG / CNG ve Benzinli motorlarda bulunur.

Eski motorlarda daha çok buji kablosu kullanılır. Daha yeni motorlarda ise buji kablosu yerine, ateşleme bobini kullanılmaktadır.

Buji kablosunun kalitesi önemli midir? İyi buji kablosu nasıl anlaşılır?

Buji kablosunda kalite çok önemlidir.

Piyasada 3 çeşit kablo vardır. PVC, EPDM ve Silikon,

PVC kablo kullanılmasını tavsiye etmediğimiz, sıcaklık dayanımı çok kötü olan ve omajı çok düşük bir kablo çeşididir. Firmamızda PVC kablo kullanımı bulunmamaktadır.

EPDM ve Silikon kablolar ısıya dayanımı daha yüksek, omajı daha iyi kaliteli kablolardır.

Kablolar ile detaylı karşılaştırma makalesini Blog bölümünde detaylı olarak bulabilirsiniz.

Bozuk buji kablosu motora zarar verir mi?

Ateşleme sırası yanlış veya gecikmeli olduğunda, motor çalışmaz. Çalışsa bile yanlış ateşlemeden dolayı motorda tekleme, güç düşüklüğü ve egsoz sisteminde biriken gazlardan dolayı patlamalar meydana gelebilir.

En bilinen buji kablosu arızası, atlatmadır. Bu hazır durumdaki yakıta gitmesi gereken ateşlemenin, farklı bir noktaya gitmesi demektir. Normal şartlarda bunun çok büyük bir zararı yoktur. Fakat, yakıt dolaşım sisteminde kaçak var ise dışarıya giden kıvılcım parlamalara ve yangınlara sebep olabilir.

Motorda tekleme ve çekiş güçlüğü yaşanan durumlarda daha fazla sürüş yapmadan hemen kontrolleri yapmak, olası tehlikelerin önüne geçecektir.